Dokumenty potrzebne dla obywateli Republiki Dominikańskiej aby otrzymać wizę krajowa lub Schengen
Wiza Schengen C
Jeżeli zamierzacie Państwo przebywać na terytorium Polski lub wszystkich państw Schengen łącznie (w czasie jednego lub kilku wjazdów) do 90 dni w okresie półrocznym liczonym od daty piewszego wjazdu lub poruszać się po terytorium Schengen w celu tranzytu (pociągiem, samochodem, samolotem), musicie Państwo aplikować o wizę Schengen C.
Wiza Schengen jednolita (C ważna na Państwa Schengen) upoważnia do pobytu na terytorium wszystkich państw Schengen
Wiza Schengen o ograniczonej ważności terytorialnej (C ważna tylko na Polskę lub z wyłączeniem określonego państwa/państw Schengen) upoważnia do pobytu jedynie na terytorium państwa/państw, na które jest ważna.
Wiza krajowa D
Jeżeli zamierzacie Państwo przebywać na terytorium Polski łącznie (w czasie jednego wjazdu lub kilku) więcej niż 90 dni (minimum 91) w okresie półrocznym liczonym od daty piewszego wjazdu, musicie Państwo aplikować o wizę krajową D.
Wiza krajowa (D) upoważnia do przebywania:
– na terytorium Polski na czas pobytu oraz okres ważności, na jaki została wydana;
– oraz dodatkowo do poruszania się po terytorium pozostałych państw Schengen do trzech miesięcy w okresie półrocznym.
Tranzytowa wiza lotniskowa
Jeżeli zamierzacie Państwo udać się samolotem z państwa trzeciego do państwa trzeciego i połączenie lotnicze przewiduje lądowanie na lotnisku położonym w strefie Schengen (na terytorium RP), a także:
(1) nie zamierzacie Państwo opuszczać międzynarodowej strefy tranzytowej lotniska oraz
(2) posiadacie obywatelstwo: Afganistanu, Bangladeszu, Demokratycznej Republiki Konga, Erytrei, Etiopii, Ghany, Iranu, Iraku, Nigeria, Paksitanu, Sudanu i Sri Lanki
to musicie Państwo aplikować o tranzytową wizę lotniskową A.
W przypadku planowanego tranzytu przez lotnisko położone na terytorium innego państwa Schengen niż Polska sugerujemy zwrócenie się z zapytaniem o obowiązek posiadania wizy lotniskowej bezpośrednio do urzędu konsularnego danego państwa.
Tranzytowa wiza lotniskowa A upowżnia jedynie do wjazdu i pobytu w międzynarodowej strefie tranzytowej lotniska (nie upoważnia do wjazdu na terytorium Schengen czy opuszczenia strefy tranzytowej lotniska).
Ile czasu mogę przebywać na terytorium Polski/Schengen na wizie C i D?
Cudzoziemcy mogą przebywać na terytorium Polski (wizy krajowe D) lub Schengen (wizy jednolie C) przez okres przewidziany w wizie („czas pobyu”, oznaczony cyframi) w okresie ważności wizy („wiza ważna od… do…”, oznaczony datami).
Wyjazd z Polski/strefy Schengen musi nastąpić najpóźniej w ostatnim („ważna do…”) dniu ważności wizy (niezależnie od tego, ile dni cudzoziemiec wykorzystał z „czasu pobytu”).
Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku o wizę Schengen C:
1. Dokument podróży:
– ważny minimum trzy miesiące po planowanym wyjeździe z Polski/strefy Schengen;
– posiadający minimum 2 wolne strony;
– wydany w okresie ostatnich 10 lat.
2. Wypełniony i podpisany wniosek wizowy.
3. Biometryczne zdjęcie.
4. Opłata wizowa.
5. Ubezpieczenie medyczne na wysokość minimum 30 tys. Euro i ważne na całym terytorium Schengen.
6. Dokumenty uzupełniające, potwierdzające:
– cel wjazdu;
– posiadanie zakwaterowania;
– posiadanie środków utrzymania na wjazd, pobyt i wyjazd z terytorium Schengen lub Polski;
– gotowość do opuszczenia terytorium Schengen po upłynięciu terminu ważności wizy.
Rodzaj oraz ilość dokumentów uzupełniających może różnić się w zależności od urzędu konsularnego; w związku z tym zalecamy bezpośredni kontakt z właściwym urzędem konsularnym w celu uzyskania pełnej informacji co do dokumentów uzupełniających niezbędnych do złożenia wniosku wizowego.
Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku o wizę krajową D:
1. Dokument podróży:
2. Wypełniony i podpisany wniosek wizowy.
3. Biometryczne zdjęcie.
4. Opłata wizowa.
5. Ubezpieczenie medyczne.
6. Dokumenty uzupełniające, potwierdzające:
– cel wjazdu;
– posiadanie środków utrzymania na wjazd, pobyt i wyjazd z terytorium Polski;
– konieczność przebywania na terytorium Polski powyżej 90 dni w okresie półrocznym.
Rodzaj oraz ilość dokumentów uzupełniających może różnić się w zależności od urzędu konsularnego; w związku z tym zalecamy bezpośredni kontakt z właściwym urzędem konsularnym w celu uzyskania pełnej informacji co do dokumentów uzupełniających niezbędnych do złożenia wniosku wizowego.
Konsul którego państwa Schengen jest właściwy do rozpatrzenia wniosku o wizę Schengen?
Konsulem właściwym jest zawsze konsul tego państwa Schengen, które stanowi państwo głównego celu pobytu.
Jeżeli nie udajecie się Państwo w ogóle do Polski, to nie możecie złożyć wniosku o wizę Schengen w polskim urzędzie konsularnym.
Jeżeli udajecie się Państwo do kilku państw Schengen, to polski konsul jest właściwy do rozpatrzenia wniosku jedynie, jeżeli pobyt w Polsce jest głównym celem wjazdu na terytorium Schengen lub Polska jest państwem w którym zamierzacie przebywać najdłużej.
Informacje według www.MSZ.gov.pl
Ze strony http://www.bogota.polemb.net/index.php?document=60 .( proszę zapoznać się z tekstem źródłowym w języku hiszpańskim )
Wiza Schengen
Wiza Schengen pozwala na wjazd i poruszanie się po 25 krajach grupy Schengen. Do grupy państw z układu Schengen należą : Austria, Belgia, Dania, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Węgry, Islandia, Włochy .Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Norwegia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria.
Ważność wizy Schengen wynosi 90 dni, w okresie 6 miesięcy.
Jeśli planujesz pobyt dłuższy niż 90 dni w kraju należącym do układu z Schengen, należy zastosować krajowe wizy, ważne do 1 roku. Wizy krajowe dodatkowo pozwalają na pobyt w obszarze Schengen przez okres do 90 dni każdego okresu 6 miesięcy,tak jak wizy Schengen.
Składanie wniosków wizowych powinno odbywać się w ambasadzie lub konsulacie państwa do którego się wybieramy.
W sytuacji gdy planuje się podróż do kilku państw Schengen wniosek o wizę należy składać w odpowiednich placówkach państwa ‚które jest glównym celem podroży.
Ambasada Polska przyjmuje wnioski wizowe tylko wtedy, gdy Polska czy Estonia (kraj reprezentowany przez ambasadę polska w Kolumbii w sprawach wydawania wiz Schengen) jest jedynym lub głównym celem podróży.
Wydział Konsularny ma przyjemność poinformować, że po wprowadzeniu usługi e‑konsulat, umawianie spotkań jest możliwe wyłącznie poprzez internet poprzez stronę internetowa: http://www.e‑konsulat strony www.msz.gov.pl
Spotkania realizowane są w dni: poniedziałek, wtorek, czwartek lub piątek od 10:00 A. M. do 12:00 M.
Każdy wnioskodawca musi wypełnić formularz (spotkania odbywają się w formie indywidualnej dla każdego wnioskodawcy).
W sezonie (od maja do września), oczekiwanie na spotkanie z urzędnikiem konsularnym może potrwać kilka tygodni. Dlatego zalecamy, aby rozpocząć proces z 3 miesięcznym poprzedzeniem planowanej daty podróży.
Aby umówić spotkanie i zarejestrować formularz należy:
1.
Odwiedzić http://www.e‑konsulat.gov.pl/ strony polskiego MSZ
2.
Wybierz hiszpańską wersję językową
3.
W dziale Visado wybrać Visado nacional- Registra el formulario w przypadku ubiegania się o wizę dłuższą niż 3 miesiące lub Visado schengen- Registra el formulario w przypadku ubiegania się o wizę krótsza niż 3 miesiące.
4.
W sekcji Reserva de la fecha wypełnić wszystkie pola i wybrać możliwą wolna datę, w celu potwierdzenia rezerwacji wybrać Reserva
5.
Wypełniony wniosek potwierdzić Sigue
6.
Wybrać opcję Imprime, a następnie pobrać potwierdzenie spotkania
W dniu spotkania niezbędne jest przedstawienie wydrukowanego potwierdzenia spotkania.
Można upewnić się czy formularz został wydrukowany poprawnie poprzez sprawdzenie czy kod kreskowy po lewej stronie formularza jest prawidłowo wydrukowany
Jeśli system nie zaaprobował daty spotkania prawdopodobnie została wybrana opcja Rellena el formulario zamiast Registra el formulario w tym wypadku należy zastosować się do instrukcji powyżej w celu rejestracji formularza.
O wizę można się ubiegać z maksymalnym czasem wyprzedzenia 3 miesięcy od planowanego wyjazdu.
Przy składaniu wniosku należy przedstawić oryginalne dokumenty wraz z ich kopiami.
Ambasada nie przyjmuje dokumentów przesłanych faksem, pocztą lub przez e‑mail. Wszystkie dokumenty muszą być złożone przez wnioskodawcę w dniu spotkania.
Opłata nie podlega zwrotowi a koszt spotkania z przedstawicielem konsularnym wynosi 82 USD, którą uiszcza się w banku.
Aby wypełnić formularz on-line:
Obcokrajowcy zainteresowani wyjazdem do polski mogą ubiegać się o wizy Schengen (w przypadku pobytu maksymalnie do 90 dni w ciągu 6 miesięcy) lub wizę krajowa (jeżeli pobyt przekracza 90 dni).
Dokumenty należy złożyć osobiście.